Tarihi Hamamlar Restore Ediliyor

Ordunun şehir merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Eskipazar Köyünde bulunan ve 14. yüzyılda Türk beyliği olan Hacı Emiroğulları tarafından yaptırılan ve bugün bir tarlanın ortasında kaderine terk edilen tarihi hamamlar, Çamsan A.Ş. tarafından restore edilecek.

Ortaçağ Avrupa’sında henüz banyo kültürü dahi oluşmamışken, küçük yerleşim birimlerinde hamam inşa etmeyi ihmal etmeyen Osmanlılardan kalma tarihi eserler, ilgi bekliyor. Trabzon Rum İmparatorluğunun Fatih Sultan Mehmet tarafından ortadan kaldırılmasıyla Osmanlı topraklarına dahil edilen Orduda ilk yerleşim yeri olan Bayramlı-Eskipazar Köyünde Türk beyliği Hacıemiroğulları tarafından inşa edilen kadın ve erkek hamamlarının bugünkü içler acısı hali görenlerin içini sızlatıyor.

Köy tüzel kişiliğine sahip olduğu için hiç bir Bakanlık tarafından dikkate alınmayan tarihi hamamlar, Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Günayın çabaları ile Çamsan A.Ş. tarafından restore edilecek.

Çamsan A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Bodur, kendisine nezaket ziyaretinde bulunan Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Günaya hamamların restore edilerek günümüze kazandırılması için gereken her türlü yardımı yapacaklarını söyledi.

Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Günay, Şükrü Bodur ile yaptıkları görüşmeden sevindirici bir sonuçla çıktıklarını belirterek, “Tarihi hamamların onarım projesini çıkardık. Bu proje Samsun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kuruluna gönderilerek onayına sunulacak. Onaylandıktan sonra seri bir şekilde restorasyon işlemi gerçekleştirilecek. Restorasyonun 30-40 milyar liraya mal olacağını tahmin ediyoruz. Hamamlar, asıl mimari özelliğinden yoksun bırakılmadan restore edilecek ve gerçek bir hamam olarak köy tüzel kişiliğine teslim edilecek. Ayrıca bu bölge, Ortaçağ Avrupa’sında henüz banyo kültürü dahi oluşmamışken, en küçük yerleşim birimlerinde hamam inşa etmeyi ihmal etmeyen ve yıkanma kültürünü benimseyen Osmanlılardan kalma tarihi eser simgesi olarak turizme kazandırılacaktır” dedi.